ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica, tel./fax 74 852 30 67 wew. 323

Gminny Zespół Oświaty

PROJEKT "OGRODY PRZY SZKOŁACH"

     

NOWE FIO zestawienie 2 plik edytowalny KOLOR page 0001

     

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia otrzymała wsparcie finansowe z NIW-CRSO w ramach Programu NOWE FIO na lata 2021-2030 na założenie 3 ogrodów przyszkolnych w miejscowościach: Witoszów Dolny, Lutomia Dolna i Grodziszcze. 200 osób z Gminy Świdnica będzie miało szansę wziąć udział w wydarzeniach projektowych, a należeć do nich będą międzypokoleniowe działania integracyjne skupiające się wokół tematów związanych z:

- tworzeniem ogrodów adaptacyjnych przez społeczności zgromadzone wokół wspomnianych szkół,

- spotkania w ogrodzie, warsztaty ekologiczne, działania artystyczne,

- warsztaty eksperckie związane z metodyką w edukacji ogrodowej.

 

Działania rozpoczynamy 14.06.2024 w siedzibie Fundacji Krzyżowa wydarzeniem otwierającym projekt, na które składają się Warsztaty Klimatyczne- znaczenie ogrodów przyszkolnych w dobie zmian klimatu, Warsztaty Zielarskie - moja domowa apteka oraz Wprowadzenie do zasad permakultury - projektowanie ogrodów adaptacyjnych.

Uczniowie, nauczyciele i wspierający dorośli formują się w zespoły ogrodowe, by po wakacjach już na terenie szkół ruszyć z warsztatami pt. Od pomysłu do projektu. W ten sposób zaczynając od włączenia społeczności lokalnej i wspólnego planowania, na wiosnę 2025 roku rozpoczniemy prace zakładania ogrodów przyszkolnych.

W planach również przedsięwzięcia związane z budowaniem kampanii społecznej oraz pisaniem publikacji pt. „ "Ogród adaptacyjny przy szkole"- dobra praktyka oraz perspektywa przyrodnicza. Powstanie również Baza Wiedzy - zestaw publikacji ogólnodostępny dla wszystkich jednostek zainteresowanych tematyką żywnościową, zakładaniem i prowadzeniem ogrodów edukacyjnych, metodyka edukacji w ogrodzie, scenariusze i karty pracy.

 


 

 

  • FK_logo
  • NOWE_FIO_zestawienie_2_plik_edytowalny_KOLOR_page-0001
  • herb_gminy_widnica

Simple Image Gallery Extended