LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MOKRZESZOWIE
Sprzęt zakupiony w ramach programu „ Laboratoria przyszłości” coraz częściej jest wykorzystywany na zajęciach również pozalekcyjnych. Program „Laboratoria Przyszłości” to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”.
Najchętniej na zajęciach używano okularów VR, ponieważ możliwość założenia okularów VR wywołuje zawsze poruszenie i ciekawość uczniów. Uczniowie klasy III biorący udział w zajęciach kółka „Mały inżynier” dzięki okularom mieli możliwość przeniesienia się w odległe miejsca i obejrzenia ich z bliska. Uczniowie klasy VI na zajęciach języka angielskiego poszerzając i utrwalając słownictwo związane z podróżowaniem wyruszyli w podróż 3D zwiedzając różne części Londynu, próbując odgadnąć w języku angielskim nazwy miejsc, po których się poruszali. W klasie II na zajęciach edukacji muzycznej uczniowie oglądali instrumenty muzyczne. W czasie zajęć dydaktycznych z języka polskiego związanych z tematem: "Kiedy słońce i księżyc na niebie" dzieci mogły przenieść się w wirtualną rzeczywistość i zagościć na księżycu. Dzięki okularom uczniowie na zajęciach z geografii przenieśli się do Japonii, gdzie mogli z bliska obserwować przyrodę i atrakcje turystyczne tego państwa, a na lekcji biologii uczniowie klasy VII obserwowali wirtualne modele 3D szkieletu oraz mięśni człowieka. Podczas lekcji historii przenieśli się do starożytnej Grecji i dzięki okularom VR mogli stanąć na ateńskim Akropolu, zajrzeć do świątyń i teatru Dionizosa, a nawet wejść na Olimp.
Uczniowie zapoznali się z działaniem drukarki 3D i zrobili swoje pierwsze wydruki. Klasa VIII uczyła się posługiwać dedykowaną drukarce platformą skrimarket, na której można znaleźć i stworzyć własne modele 3D. W klasie IV na lekcji matematyki uczniowie na podstawie poznanych figur symetrycznych wykonywali z papieru gwiazdki śniegowe. Zwieńczeniem ich pracy było wydrukowanie ich na drukarce 3D dzięki czemu uczniowie zyskali ozdoby, którymi udekorują choinkę w grudniu. Także dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach edukacji muzycznej wybrały się do szkolnej biblioteki i wspólnie obserwowały jak działa drukarka 3D oraz wydrukowały nutkę - szesnastkę. Wydrukowane modele wzbudziły bardzo duże zainteresowanie.
Na zajęciach logopedycznych i języka angielskiego do pracy zostały wykorzystane roboty Photon. Zadaniem uczniów było zaprogramowanie robota w taki sposób, aby zatrzymywał się na kolejnych kartkach z zadaniami, które uczniowie wykonywali. Zabawa i ćwiczenia z robotem Photon bardzo podobały się uczniom i na pewno jeszcze nie raz robot pojawi się na zajęciach.
Uczniowie wykorzystywali zakupiony aparat i gimbale do dokumentowania swojej pracy na zajęciach. Klasa V na lekcji historii wystąpiła w przebraniach bogów greckich. Przedstawiali się w kilku zdaniach, a zadaniem reszty było odgadnięcie po stroju, atrybutach i uzyskanych informacjach, kim są. Na pamiątkę zostały zrobione zdjęcia z wykorzystaniem aparatu zakupionego w programie Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klasy VII i VIII podczas pracy na kole chemicznym „Ciekawa chemia” wykonali eksperyment „Tęcza w probówce”. Całość pracy udokumentowano dzięki użyciu sprzętu zakupionego w ramach „Laboratorium przyszłości”.
Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele wykorzystują nowy sprzęt nagłaśniający, a listopad dawał ku temu wiele okazji ze względu na uroczystości związane ze Świętem Niepodległości i Andrzejkami. Nowe nagłośnienie wykorzystano m.in. podczas konkursu „ Kocham Cię Polsko” czy zabawy andrzejkowej zorganizowanej przez SU.
tekst i zdjęcia SP Mokrzeszów